Hædringer i BGIF

Følgende har fået tildelt hædringer for deres indsat i 2021:

Årets BGIF´er: Leif Lind, Tennis
Pokalen skal tildeles en person, der har gjort en ekstraordinær og en fremtrædende indsats for BGIF i det forløbne år.

Årets BGIF-Nestor: Lilian Jørgensen, Gymnastik
Pokalen skal tildeles en person, der i en årrække på mindst 10 år gennem sit virke har udvist initiativ og engagement i BGIF; enten som sportslig leder eller som bestyrelsesmedlem.

Årets BGIF-Leder: Marianne Olsen, Håndbold
Pokalen skal tildeles et medlem af BGIF´s ledelser/bestyrelser, der gennem sit virke har medvirket til fremgang/udvikling for BGIF i det forløbne år.

Årets BGIF-Idrætsleder: Thomas Lunderskov, Fodbold
Pokalen skal tildeles en leder, der med engagement og ildhu har gjort en forskel på det sportslige plan til gavn for afdelingens medlemmer.

Årets BGIF-Initiativtager: Finn Grønlund, Tennis
Pokalen skal tildeles en person, der gennem iderigdom, gå på mod og handlekraft får skabt udvikling i BGIF.

Årets BGIF-Starter: Peter Hansen og Christopher Larsen, Håndbold
Pokalen skal tildeles en person, der har grebet handsken og i det forgangne år er gået ind i det frivillige foreningsarbejde til gavn og glæde for BGIF´s medlemmer.

Tidligere års hædringer:

Årets BGIF´er:

  • 2020: Erling Christensen, Venner
  • 2019: Ole Damborg, Fodbold
  • 2018: Pernille Koch, Venner
  • 2017: Klaus Kehlet Poulsen, Håndbold
  • 2016: Claus Eriksen, Fodbold
  • 2015: Kurt Jepsen, Håndbold
  • 2014: Erling Jørgensen, Venner
  • 2013: Jesper Knudsen, Fodbold
  • 2012: Claus Nielsen, Håndbold
  • 2011: Jan Lundsgaard, Gymnastik
  • 2010: Louis Henningsen, Håndbold
  • 2009: Jørgen V. Pedersen, Gymnastik/Håndbold
  • 2008: Jan Sjøgaard, Fodbold
  • 2007: Hanne Nørbæk, Fodbold

Årets BGIF-Nestor:

  • 2020: Jesper Knudsen, Fodbold
  • 2019: Erling Christensen, Fodbold
  • 2018: Peter Brink, Badminton
  • 2017: Finn Hede, Venner
  • 2016: Britta Bækgaard Christensen, Gymnastik
  • 2015: Jørgen V. Pedersen, FU
  • 2014: Flemming Snerling, Håndbold
  • 2013: Kim Bagger, Fodbold
  • 2012: Peter Nielsen, Fodbold
  • 2011: Allan Christensen, Fodbold
  • 2010: Erik Holdt Nielsen, Håndhold
  • 2009: Verner Andersen, Håndhold
  • 2008: Bente Thaarup, Gymnastik
  • 2007: Michael Jepsen, Fodbold

Årets BGIF-Leder:

  • 2020: Henrik Østergaard, Fodbold
  • 2019: Henriette Næss-Schmidt, Håndbold
  • 2018: Helle Laxy, Håndbold
  • 2017: Christina Ladefoged, Badminton
  • 2016: Ralf Brandt Larsen, Badminton
  • 2015: Marianne Knudsen, Fodbold
  • 2014: Jakob Tonsberg, Fodbold
  • 2013: Kurt Jepsen, Håndbold
  • 2012: Klaus Kehlet Poulsen, Håndbold
  • 2011: Helle Schelde, Badminton
  • 2010: Ralf Brandt Larsen, Badminton
  • 2009: Karsten Asmussen, Badminton
  • 2008: Jørn Nørbæk, Fodbold
  • 2007: Dorte Kock, Badminton

Årets BGIF-Idrætsleder:

  • 2020: Merete Hrenczuk, Håndbold
  • 2019: Henrik Bygum, Håndbold
  • 2018: John Leonhard, Fodbold
  • 2017: Mette Houlgaard og Rikke Buhl Kaiser Nielsen. Gymnastik
  • 2016: Line Hauvgaard
  • 2015: Jens Skræ, Badminton
  • 2014: Mette L. Hoelgaard, Gymnastik
  • 2013: Henriette Næss-Schmidt, Håndbold
  • 2012: Kim Riis, Signe Tronhus, Kamilla Rost, Gymnastik
  • 2011: Lone Markussen, Håndbold
  • 2010: Marianne Christensen, Gymnastik
  • 2009: Kim Andersen, Håndbold
  • 2008: Troels Jensen, Badminton
  • 2007: Annette Thygesen, Håndbold

Årets BGIF-Initiativtager:

  • 2020: Tine Vibeke Justesen, Gymnastik
  • 2019: Karsten Nesgaard, Venner
  • 2018: Rikke Asmussen, Håndbold
  • 2017: Henrik Thygesen, Fodbold
  • 2016: Peter Larsen, Gymnastik
  • 2015: Morten Eskelund, Fodbold
  • 2014: Shafia Outzen, Gymnastik
  • 2013: Lena Kjær Rechnagel, Gymnastik
  • 2012: Nancy Jensen, Badminton
  • 2011: Marianne Jepsen, Håndbold
  • 2010: Britt Pedersen, Fodbold
  • 2009: Torben Jespersen, Fodbold
  • 2008: Susanne B. Jacobsen, Håndbold
  • 2007: Jeanett Nielsen, Gymnastik

Årets BGIF-Starter:

  • 2020: Anders Daugaard, Badminton
  • 2019: Lykke Guldbrandt, Gymnastik
  • 2018: Mette Damkær, Gymnastik
  • 2017: Martin Emeson Bremer, Badminton
  • 2016: Merete Hrenczuk, Håndbold
  • 2015: Mette Nørret, Håndbold
  • 2014: Tina W. Hansen,Fodbold
  • 2013: Thomas Majgård Byrsing, Fodbold
  • 2012 Claus Turn Jensen, Fodbold
  • 2011 Anja Jensen, Fodbold
  • 2010 Signe Tronhus, Gymnastik
  • 2009 Vibeke Krigslund, Fodbold
  • 2008 Per Danielsen, Fodbold
  • 2007 Maria B. Christensen, Fodbold

Hædringer før 2007:

Før 2007 uddeltes 5 andre pokaler. Her kan du se de tidligere modtagere.

pokal_historie

Du kan også hente oversigten over tidligere modtagere som PDF-fil.